تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

علت واکنش اب با فلزات قلیایی

  آزمایش کنید صفحه 35

  مواد و وسایل آزمایش:آب، مقداری کمی از فلزهای لیتیم، سدیم و پتاسیم، لوله یآزمایش(سه عدد)،جای لوله یآزمایش

  تئوری آزمایش

  عناصر گروه اول جدول تناوبی به فلزهای قلیایی معروفند.این فلزها به دلیل واکنش پذیری زیاد به طور آزاد در طبیعت یافت نمی شوند. به علت داشتن فقط یک الکترون در لایه ی ظرفیت معمولا پیوندهای فلزی ضعیفی ایجاد می کنند. اینها می توانند اکسیژن،کلر،آمونیاک و هیدروژن را احیا کنند. دراثر واکنش با اکسیژن هوا اکسید شده و تیره  می شوند. بنابراین در زیر نفت نگهداری می شوند. به علت واکنش باآب و تولید هیدروژن  و هیدروکسید قلیایی نمی توان آنها را زیر آب نگهداری کرد.از بالا به پایین به شدت واکنش این فلزها با آب افزوده می شود.سدیم به شدت و همراه با مشتعل شدن با اب واکنش نشان داده و باشعله نارنجی می سوزد. پتاسیم در اثر برخورد با آب به شدت مشتعل شده و با شعله بنفش می سوزد. سزیم در آب ته نشین شده و با سرعت تولید هیدروژن می کند. آزاد کردن هیدروژن همراه با ایجاد امواج ضربه ای شدید است که می تواند باعث شکستن محفظه ی شیشه ای می شود.

  شرح آزمایش

  لیتیم:این فلز در گروه فلزهای قلیایی لیتیم است که باوجود اینکه در نفت و در ظرف کدر نگهداری می شود اکسید شده و جلای فلزی خود را از دست می دهد یعنی سطح براق آن کدر می شود لیتیم فلزی نرم است و می توان آن را با چاقو برش داد. برای انجام آرمایش یک تکه ی کوچک(به اندازه ی یک عدس)از فلز لیتیم را در داخل لوله ی آزمایشی که یک چهارم تا یک سوم آنرا از آب پر کرده ایم می اندازیم(از آب مقطر استفاده می کنیم زیرا اگر آب خالص نباشد یون های موجود در آب بر نتیجه ی آزمایش تاثیر می گذارند.)در صورتی که حجم بیشتری از لوله را از آب پرکنیم گاز تولید شده (هیدروژن)باعث ترکیدن لوله می شود. پس از انداختن لیتیم در سطح آب این عنصر در سطح آب شروع به چرخش می کند و با آب واکنش می دهد و گاز هیدروژن تولید می شود که بانزدیک کردن کبریت روشن به سر لوله ی انفجار خفیفی شنیده می شود(این کار برای شناسایی هیدروژن انجام می شود.).در اثر واکنش لیتیم با آب لیتیم اسید و هیدروژن تولید می شود. لازم به ذکراست که در اینجا می توان از فنل فتالئین که نوعی شناساگراست استفاده کرد که در محیط بازی ارغوانی می شود. همچنین برای شناسایی ماده بازی درون لوله می توان از کاغذ تورنسل(لیتموس)هم که نوعی شناسرگراست به شرح زیر استفاده کرد:

  کاغذ تورنسل به دو رنگ قرمز و آبی موجود می باشد که کاغذ رنگ قرمز آن در محیط اسیدی تغییر رنگ نمی دهد اما در محیط بازی به رنگ آبی در می آید. کاغذ تورنسل آبی رنگ نیز در محیط بازی بدون تغییر رنگ می ماند اما در محیط اسیدی به رنگ قرمز در می آید.

  سدیم:فلز دوم در گروه فلزهای قلیایی سدیم می باشد. واکنش پذیری سدیم از لیتیم بیشتر است به همین دلیل در نفت نگهداری می شود به علاوه ظرف نگهداری آن باید تیره باشد تا با نور واکنش ندهد. سدیم نسبت به لیتیم نرم تراست و سریع تراز لیتیم با چاقو بریده می شود. در معرض هوا به شدت اکسید شده، رنگ آن کدر می شود. از ویژگی های این عنصر داشتن چگالی کم تراز آب می باشد بنابراین زمانی که یک تکه از این عنصر را در لوله ی محتوی آب می اندازیم روی سطح آب قرار می گیرد. در نتیجه واکنش این عنصر با آب سدیم هیدروکسید و گاز هیدروژن تولید می شود. نام عامیانه ی سدیم هیدروکسید، سود سوز آور می باشد چون در اثر تماس با پوست باعث سوزش پوست می شود. برای شناسایی ماده درون لوله از فنل فتالئین یا کاغذ تورنسل(که قبلا شرح داده شد)استفاده می کنیم. ضمنا برای شناسایی هیدروژن نیز مانند لیتیم عمل می کنیم.

  پتاسیم:واکنش پذیری عنصر پتاسیم نسبت به لیتیم و سدیم بیشتر میباشد و نسبت به دو مورد قبل نرم تراست، با هوا نیز سرسع تر واکنش می دهد و اکسید می شود. در اثر واکنش این عنصر با آب، نور و گرما تولید می شود و پتاسیم هیدروکسید(پتاس) و هیدروژن تولید می شود. برای شناسایی آن مانند موارد قبل از کاغذ تورنسل یا فنل فتالئین(به گونه ای که قبلا ذکر شد) استفاده می کنیم


  این مطلب تا کنون 62 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 13 فروردين 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159460
 • بازدید امروز :235508
 • بازدید داخلی :20834
 • کاربران حاضر :218
 • رباتهای جستجوگر:398
 • همه حاضرین :616

تگ های برتر